Jak se vypořádat se změnami sazeb DPH
z daňového balíčku?

Informace o plánovaných změnách DPH od roku 2024 najdete zde: odkaz

Co je třeba udělat do konce roku?

Na cloudu jsme v nastavení prodejních položek přidali nové políčko "Změna DPH 2024", kde si už nyní můžete vybrat z platných sazeb pro rok 2024 ve výši 0 %, 12 % a 21 %. Projděte si všechny prodejní položky a nastavte si správnou sazbu pro rok 2024. Cloud začne s hromadnou aktualizací přesně 1. 1. 2024 v 00:00. Pokud pole nevyplníte, systém ponechá sazby tak, jak je máte nastaveny nyní. Správné sazby konzultujte se svým daňovým poradcem nebo účetním.

Aktualizujte si aplikaci na nejnovětší verzi, která umožňuje pracovat s 12% sazbou. Aktualizaci vám aplikace nabídne sama po spuštění, případně v menu aplikace klikněte "O aplikaci" a zkontrolovat aktualizace.

Pokud používáte jen kalkulačku, zobrazila se Vám po aktualizaci aplikace 12 % sazba. Nechcete-li udělat chybu v roce 2023, můžete ji dočasně skrýt v sekci ostatní nastavení. Až přijde čas, znovu si ji v nastavení aktivujete.

Přelom roku musíte vyřešit podle vlastního uvážení. Před půlnocí 31. prosince 2023 uzavřete veškeré trvalé účty (stoly, zaměstnanecké či štamgastí účty). Položky jsou a budou namarkované v sazbách DPH roku 2023. Jejich DUZP je 2023 (dodání zboží), a prodej by měl být proto uskutečněn ve stejném roce. Pokud pořádáte Silvestrovskou oslavu, proveďte ideálně i uzávěrku.

Jak postupovat od 1. 1. 2024? 

Před prvním prodejem v novém roce se ujistěte, že jste úspěšně stáhli "Data a nastavení z cloudu". Tuto akci naleznete v sekci Nastavení / Synchronizace. Připomínáme, že je nezbytné mít při synchronizaci připojení k internetu. Tímto si pokladna aktualizuje všechny prodejní položky a jejich sazby DPH.

Proveďte testovací prodej nebo zkontrolujte při první prodeji, jestli sazba odpovídá. Pokud používáte kalkulačku, v sekci Ostatní nastavení si můžete skrýt sazby 10 % a 15 %, abyste se vyhnuli chybě.

Věříme, že oceníte možnost si vše nastavit dopředu, a přelom roku zvládnete na jedničku.

Přejeme Vám úspěšný rok v podnikání i Vašem osobním životě.